Sırbistan’da Vucic’e destek mitingi – Son Dakika Dünya Haberleri
27.05.2023 00:44
Son Güncelleme: 27.05.2023 00:44 Haber Deposu: İHASırbistan’ın başkenti Belgrad’da art arda meydana gelen silahlı saldırılar sebebiyle hükümet karşıtları tarafınca protesto edilen edilen Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e destek mitingi düzenlendi. “Umudumuz Sırbistan” başlıklı mitinge yoğun ilgi gösteren Sırbistanlılar ülkenin dört bir yanından otobüsle Belgrad’a gelmiş olarak, şiddetli yağışa karşın Sırbistan Parlamentosu önünde Vucic’i destekledi.
KOSOVA KRİZİ
Mitingde kalabalığa seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, silahlı saldırılarla yaşanmış olan trajediyi istismar eden politikacıların tek amacının kendisini ve Sırbistan hükümetini devirmek bulunduğunu söylemiş oldu. Ülkede barışın devam edeceği her saniye için savaşım etmeye devam edeceğini söyleyen Sırp önder, Kosovalı Sırplara yapılacak saldırıları görmezden gelmeyeceklerini ifade ederek Kosova’nın kuzeyinde yaşanmış olan gerginlik sebebiyle mitingin peşinden Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı gerçekleştireceğini deklare etti.
PARTİ LİDERLİĞİNDEN ÇEKİLECEKÜlkesine ve halkına fedakâr bir halde hizmet ettiğini ve 11 yıl süresince Sırp İlerleme Partisi’ne (SNS) liderlik ettiğini söyleyen Vucic, yarından itibaren parti liderliğinden ayrılacağını duyurdu. Parti liderliğini devredecek olmasına karşın SNS’nin üyesi olarak kalmaya devam edeceğini, muhtemelen yaşamı süresince bu boyutta bir kalabalığa seslenemeyeceğini söyleyen Vucic, “Endişelenmeyin, hiçbir yere gitmiyorum. Sırbistan için savaşım etmeye devam edeceğim, ülkenin kaderini etkileyecek 2,3 senelik sıkıntılı dönemde Sırbistan için savaşım etmek amacıyla partiler üstü bir halk hareketi kuracağım” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler