Soğanı sakın bu şekilde yemeyin

Gastrit ve reflünün emareleri benzerlik gösterse de reflü hastalığı fazlaca daha şiddetli olan bir hastalıktır. Bundan dolayı reflü hastaları gastrit olanlara oranla fazlaca daha çok şikayetle savaşım etmek zorunda kalabilir. Bu şikayetlerin başlangıcında ise mide ekşimesi geliyor. Yalnız yiyeceklerden sonrasında değil, gün içinde de ara ara midede biriken asitlerin yiyecek borusuna kaçması sebebiyle mide yanar. Diyetisyen Elif Alim Baş mevzu hakkında bilgiler verdi.
YÜKSEK YAĞLI GIDALAR
Yüksek yağlı yiyecekler mide ekşimesine niçin olabilir. Yüksek yağlı yiyeceklerin mide ekşimesini tetiklemesinin iki yolu vardır. İlk olarak özofagus sfinkterini yiyecek borusu ve mide içinde bir bariyer görevi gören kası gevşetebilirler. Bu kas gevşediğinde mide asidi mideden yiyecek borusuna kaçabilir ve mide ekşimesine niçin olabilir. İkincisi, yüksek yağlı gıdalar kolesistokinin (CCK) hormonunun salınmasını uyarır.
Bu hormon ek olarak alt özofagus sfinkterini gevşetebilir ve asit reflüye niçin olabilir. Buna ek olarak kolesistokinin hormonu daha iyi sindirilebilmesi için yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasını teşvik eder. Ne yazık ki bu bununla birlikte mide ekşimesine niçin olabilecek asit reflü riskini de artırabilir. Bunun yalnız yağ bakımından varlıklı sıhhatli gıdalar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir. Bununla beraber yüksek derecelerde yağda kızarmış yiyecekler ve paketli gıdalar de ilgilendiriyor bir durumdur.
NANE
Nane tüketiminin mide ekşimesine niçin olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir emek verme, yüksek dozda nane alımı ile asit reflü semptomları içinde bağlantı olduğu bulunmuş oldu. Şaşırtıcı bir halde nane alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine araştırmacılar nanenin yiyecek borusunu tahriş ederek mide ekşimesine niçin olabileceğine inanmaktadırlar. 500’den fazla kişiyle meydana getirilen bir başka çalışmada, günlük olarak nane çayı tüketenlerin iki kez mide ekşimesi riski olduğu bulunmuş oldu. Bununla beraber, nane ve mide ekşimesi içinde bir bağlantı olduğuna dair sınırı olan kanıt vardır. Nanenin mide ekşimenizi daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bundan kaçınmak en iyi yoldur.
ÇİKOLATA
Çikolata, mide ekşimesi için başka bir yaygın tetikleyicidir. Yüksek yağlı yiyecekler şeklinde çikolata da alt özofagus sfinkterini gevşetebilmektedir. Bu durum mide asidinin yiyecek borusuna kaçmasına ve mide ekşimesine niçin olabilir. Ek olarak çikolata “mutluluk hormonu” denilen serotonin içeren kakaodan yapılır. Ne yazık ki serotonin alt özofagus sfinkterini de gevşetebilmetedir. Son olarak çikolata teobromin ve kafein bileşiklerini de ihtiva eder. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini gevşemeye teşvik edebilir.
BAHARATLI YİYECEKLER
Çoğu zaman sindirim hızını yavaşlatabilecek kapsaisin isminde olan bir bileşik ihtiva ederler. Bu bileşik yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasını sağlar ve sindirimi yavaşlatmaktadır. Bu da mide ekşimesi için bir risk faktörüdür. Ek olarak, baharatlı yiyecekler aslına bakarsan iltihaplı bir yiyecek borusunu tahriş edebilir ve bu mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir. Bundan dolayı mide ekşimesi var ise baharatlı yiyecek alımınızı azaltmak en iyisidir.
SOĞAN
Bilhassa pişmeden olarak tüketilen soğan mide ekşimesi için bir tetikleyicidir. Bu listedeki öteki yiyecekler şeklinde soğan da asit reflü ve mide ekşimesi semptomlarına niçin olabilecek alt özofagus sfinkterini gevşetebilir. Ek olarak soğan geğirmeye niçin olabilecek varlıklı bir fermente lif deposudur. Geğirme asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Fermente edilebilir lif soğanları, sindirim sorunlarını tetikleyebilen bir grup bileşik olan FODMAP’lerden oluşur.
KAHVE
Bazı insanoğlu kahve tüketirken mide ekşimesi yaşayabilir. Kahvenin asit reflü ve mide ekşimesi riskini artırabilecek alt özofagus sfinkterini gevşettiği gösterilmiştir. Bazı emek harcamalar kafeinin suçlu bulunduğunu göstermektedir. Bununla beraber emek harcamalar yalnız kafeinin etkilerine baktı ve semptomları tetiklemeyebileceğini keşfetti. Bu durumda kahvede bulunan öteki bileşikler görevli olabileceği düşünülmüştür. Meydana getirilen öteki çalışmalarda ise kahve ve reflü semptomları içinde bir bağlantı bulunamadı. Araştırma sonuçsuz kalsa da kahveyi tolere ederseniz bundan kaçınmaya gerek kalmamıştır. Kahve siz de reflü ve mide ekşimesi şeklinde problemler geliştirirse bundan kaçınmak yada alımınızı sınırlamak en iyisidir.
GAZLI İÇECEKLER
Gazlı içecekler de yaygın mide ekşimesi sebeplerindendir. Araştırmalar bu içeceklerin özofagus sfinkterini gevşetebileceğini ve mide asidini artırabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, bilim adamları 15.000’den fazla insanoğlunun uyku düzenini gözlemlediler ve ortalama % 25’inin gece mide ekşimesi yaşadığını tespit ettiler. Daha çok araştırmanın arkasından araştırmacılar gece mide ekşimesinin gazlı alkolsüz içecekler içmek de dahil olmak suretiyle çeşitli faktörlerle kuvvetli bir halde bağlantılı bulunduğunu keşfetti. Bir başka çalışmada, karbonatlı içecek tüketen kişilerin mide ekşimesi şeklinde reflü semptomları geliştirme riskinde% 69 daha yüksek olduğu bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler