Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mühim açıklamalar
30.04.2023 22:54
Son Güncelleme: 30.04.2023 22:55Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki: 
(Sıhhat durumu) Oldukça iyiyim. Esasen o günden sonrasında ben meydanlarda programlarımı yaptım. Bunlardan en önemlisi Ankara programıydı. Durmadan ara vermeden yol devam ettik. Oralar bizim bir yerde enerji kaynağımız oluyor. Ilk olarak bizi ekranları başlangıcında izleyen dünyanın dört tarafındaki kardeşlerime selamı gönderiyorum.
(Yurtdışındaki seçmenler) 3 milyon 300 bin yurtdışı seçmen statüsüne haiz vatandaşımız var. Yurtdışında 4 bin 469 sandık kurulacak. Bu işlem yurtdışı temsilciklerinde 9 Mayıs’ta son bulacak. Gümrük kapılarında ise Mayıs’ta son bulacak. Vatandaşlarımın oy kullanma haklarını hızlıca giderecek ve yurttaşlarımız oylarını kullanabilecekler. Bizlere ilk yöneltilen sual yurtdışındaki yurttaşlarımızdan, ‘Biz ne vakit oy kullanma hakkına haiz olacağız?’ Ben de asla merak etmeyin bu hakkını hızlıca sağlayacağız dedim. Öteki hükümetler bir tek döviz ihtiyacı olduğunda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı hatırladılar. Biz ise onlara oy kullanma hakkını verdik. Seçimlere katılım oranı bir yılda yüzde 36’lara sonrasında yüzde 40’lara ulaştı. 2018 seçiminde bu oran yüzde 50’leri aştı. Son 21 yılda oy kullanmanın yanında daha ilkin hayal edilemeyen pek oldukça adım attık. Değişen teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşlarımın işlemlerini elektronik ortamda kolaylaştırdık. Geçişlik harçlarını yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız için yarı yarıya indirdik. Türkiye’ye gelen vatandaşların araçlarını vatanımızda kullanabilme sınırlarını 2 yıla çıkardık. Karşıcılık yurtdışı ile ilgili bugüne dek ne yapmış oldu. Biz birçok adımları attık. Yurttaşlarımız 177 merkez ile 46 gümrük kapısından oylarını kullanabilecek.
(Seçim güvenliği) YSK lüzumlu altyapılarını bu mevzuda tamamladı. Türkiye’de sandık güvenliği için ne yapılıyorsa yurtdışında da yapılıyor. Her gün oylar çuvallara koyularak mühürleniyor ve büyük elçiliklere gönderilerek 6 ayrı kilitli bir odaya koyuluyor. Bu kilidin anahtarları temsilcilerde bulunuyor. Biri olmadan kapı kesinlikle açılamıyor. Karşıcılık ise işi garantiye almak için ‘sandık güvenliği diyor. Sizin de temsilcileriniz var, eşeği sağlam kazığa bağlayın da bu tarz şeyleri demeyin.
 
 

Son Dakika Haberler