‘Spor meydana getiren meme kanserli hastalarda ışın tedavisinin yan tesirleri azalıyor’
29.04.2023 17:45
Son Güncelleme: 29.04.2023 17:45 Haber Deposu: İHAProf. Dr. Ali Aydın Yavuz, hanımlarda en sık görülen hastalık şekli olan meme kanserine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, spor ve egzersizin meme kanserli hastalara uygulanan ışın tedavisini daha tolere edilir hale getirebileceğini belirtti.
Edith Cowan Üniversitesi (ECU) Egzersiz Tıbbi Araştırma Enstitüsünce egzersiz ile ışın tedavisi arasındaki ilişkiye dair meydana getirilen araştırmaya dikkati çeken Yavuz, şunları aktardı:
‘Araştırmada 89 meme kanserli hanımdan 43’ü, evde meydana getirilen haftalık bir iki fizyolojik dayanıklılık emek vermesi ve 30-40 dakikalık aerobik egzersizden oluşan 12 haftalık spor ve egzersiz programına alındı. Öteki 46 hastaya ise egzersiz yaptırılmadı. Araştırmacılar, egzersiz meydana getiren hastaların radyoterapi esnasında ve sonrasında, denetim grubuna kıyasla kansere bağlı bitkinlikten daha süratli kurtulduğunu ve ışın tedavisi esnasında ve sonrasında sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde mühim bir artış bulunduğunu saptadılar. Bu araştırmada, egzersize bağlı herhangi bir negatif tesir de bildirilmedi.’
‘Işın tedavisinde spor öneriyoruz’
Prof. Dr. Yavuz, bu çalışmanın ışın tedavisi esnasında ve sonrasında evde meydana getirilen spor ve aerobik egzersizin ışına yada kansere bağlı bitkinlikten kurtulmayı hızlandırmada ve sağlıkla ilgili yaşam standardını artırmada güvenli, uygulanabilir, etkili bulunduğunun gösterildiğini söyleyerek, ‘Günümüzde kanser hastalarına yönelik internasyonal çağıl rehberler, haftada beş gün, günde 30 dakika, orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapılmasını yada haftada üç gün, günde 20 dakika daha şiddetli aerobik egzersiz yapılmasını önermektedir. Ek olarak, haftada iki-üç gün, egzersiz başına 8-12 tekrarlı 8-10 kuvvet antrenmanı, mesela Pilates, Fitness ve benzeri egzersizler de fazlaca yararlıdır. Bu sayede, radyoterapi esnasında ışın tedavisine ve kanserin kendisine bağlı yorgunluğun azaltılması ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin artırılması benzer biçimde yararlı etkilerin yanı sıra, evde yapılabilecek bu tür egzersiz protokolleri ile ışın tedavisi alan meme kanserli hastaların fizyolojik aktivitelerinde, genel sıhhat parametrelerinde egzersiz seansının bitiminden sonrasında da devam eden pozitif gelişmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu spor ve egzersizlerin hem ışın tedavisi esnasında hem de ışın bittikten sonrasında minimum 1 yıl süreyle tertipli bir halde yapılmasını meme kanserli hastalarımıza önermekteyiz’ ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler