Sudan ordu komutanından isyancılara ret


29.04.2023 22:26
Son Güncelleme: 29.04.2023 22:26Şimal Afrika ülkesi Sudan’da çıkan iç kargaşalık sürüyor. 15 Nisan’dan bu yana ordu ve “Süratli Destek Kuvvetleri” adlı paramiliter grup arasındaki çatışmalar sürüyor. Tüm dünya tansiyonun dinmesine yönelik çağrılar yaparken, Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah El-Burhan, Süratli Destek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu’yla görüşmenin mümkün olmadığını söylemiş oldu.
El-Burhan, Al-Hurra tv kanalındaydı. Dagalu’nun bitirilmesi ihtiyaç duyulan isyana öncülük ettiğini dile getirdi. İsyancıların halkı canlı kalkan olarak kullandığını ileri sürdü. Yerleşim mahallelerinin haricinde hiçbir isyancı güç olmadığını dile getirdi.
El-Burhan, altyapıyı ve sivilleri korumak için çabalanmasa muharebenin fazlaca daha kısa sürede çözülebileceğinin altını çizdi. Doğu Afrika’da etkinlik gösteren hükümetler arası kalkınma otoritesi, ateşkesin 72 saat uzatılması için çabalasa da, girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Süratli Destek Kuvvetleri çağrıları yanıtsız bıraktı.
Bir öteki davet ise Birleşmiş Milletler’den geldi. Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric, önceliğin görüşme masasına oturmak bulunduğunu söylemiş oldu. Çatışmalar sürdükçe insani yardım ulaştırma kabiliyetinin etkilendiğine vurgu yapmış oldu ve “Bu çatışmaya dahil olan liderlerin sudan halkının çıkarlarını kişisel çıkarlarının önüne koyması gerekiyor” dedi.

Son Dakika Haberler