Sudan’da son durum: Görüşme çağrıları karşılık bulacak mı? Ateşkesi uzatma sinyali…
27.04.2023 11:40
Son Güncelleme: 27.04.2023 11:44Sudan’ın başkenti Hartum’da, iki askeri grubun taraftarları içinde patlak veren sertlik vakalarını sonlandırmak için ilk müzakerelerin yapılması planlanıyor.
DW Türkçe’nin haberine gore Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Burhan’ın, bölgesel bir organizasyon olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) 72 saattir devam eden ve bugün sona erecek olan ateşkesi uzatma ve Cenup Sudan’ın başkenti Cuba’ya görüşme için bir ordu yetkilisini gönderme önerisini kabul etmiş olduğu bildirildi. Çatışmanın öteki tarafı Paramiliter Süratli Destek Kuvvetleri’nin (HDK) ise görüşmeye katılıp katılmayacağı hemen hemen bilinmiyor.
Ordudan meydana getirilen açıklamada Cenup Sudan, Kenya ve Cibuti devlet başkanlarının ateşkesin uzatılması ve iki taraf arasındaki görüşmelerin genişletilmesini içeren bir teklif üstünde çalmış olduğu açıklandı. Açıklamada, “Burhan IGAD’a teşekkür etti ve onayladığını açıkladı” denildi.

ABD Birleşik Devletleri (ABD) ile Afrika Birliği’nin de çatışmaları sonlandırmak için arabuluculuk yapmak istediği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Afrika Birliği Başkanı Musa Faki Mahamat’ın çatışmalara kalıcı bir son vermek için çalmış olduğu duyuruldu.
BM’DEN ÇAĞRI
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bu mesele, Sudan halkının cesetleriyle harp alanında çözülemez, çözülmemeli” dedi. Öte taraftan BM Genel Sekreteri’nin Sudan Hususi Temsilcisi Volker Perthes ise tarafların ciddi bir görüşme için masaya oturmaya hazır olduklarına dair bir işaret olmadığını söylemiş oldu. Perthes, her iki tarafın da askeri bir zafer elde edebileceğine dair inancı bulunduğunu belirtti.

 DSÖ: “HARTUM’DA SAĞLIK TESİSLERİNİN YÜZDE 61’İ KAPALI”
Sudan’da bugüne dek yaşanmış olan can kayıplarının 4’de 1’inin temel kanama kontrolüne erişimle kurtarılabileceğini tahmin edildiğini aktaran Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Sadece sıhhat görevlileri, hemşireler ve doktorlar yaralı sivillere, siviller de hizmetlere erişemiyor. Başkent Hartum’daki sıhhat tesislerinin yüzde 61’i kapalı ve bir tek yüzde 16’sı düzgüsel şekilde çalışıyor. Böbrek, diyabet ve kanser benzer biçimde kronik hastalıkları olan birçok hasta, gerekseme duydukları sıhhat tesislerine yada ilaçlara erişemiyor” dedi.
 
“40’A YAKIN ÜLKEDEN TALEP GELDİ”
Tahliyelere ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Son olarak Sudan’da iç harp başladı. Sonrasında da vatandaşlarımızı tahliye ediyoruz. Karayolu ile Etiyopya’ya getirdiğimiz yurttaşlarımızın hepsi sınırı geçti. Orada derhal yakında bir havalimanı var fakat büyük uçaklar inemiyor, Etiyopya Havayolları ile aktarma edip Türk Hava Yolları ile ülkemize getiriyoruz. Değişik ülkelerin vatandaşlarına da destek oluyoruz. Bir grup vatandaşımızı da otobüsle birlikte gemiyle Cidde’ye geçireceğiz. 40’a yakın ülkeden bizlere talep geldi onların vatandaşlarını tahliye ediyoruz” diye konuştu.
NE OLMUŞTU?
Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Burhan ile paramiliter Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) lideri General Muhammed Hamdan Dagalo arasındaki rekabet sebebiyle silahlı çatışmalar yaşanıyor. El Burhan, 2019 ve 2021 yıllarında gerçekleştirdiği iki darbe ile ülkedeki yönetimi yakalamış ve ülkenin hem de fiili devlet başkanı olmuştu. Paramiliter bir güç olan HDK’nın lideri Dagalo da, ordunun eski üst düzey generallerinden biri.
Ülkede son iki haftadır sertlik olaylarının artmasından sonrasında yabancı elçilikler ve internasyonal kuruluşlar vatandaşlarını Sudan’dan tahliye ediyor.

Son Dakika Haberler