TEKNOFEST’te bu yıl dünya katılım üstün derecesi egale edildi


01.05.2023 18:10
Son Güncelleme: 01.05.2023 18:17Haluk Bayraktar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:
Büyük bir coşku var. Üstün dereceli katılım var. Dünya rekorları kırıldı TEKNOFEST’te.
Büyük bir sinerji var. Kapanış törenindeyiz. TEKNOFEST’in aslolan amacı gençlerimizin geleceğe hazırlanması, onları hayallerle bulaştırmak.
Bugün gene Ankara’dan müjde aldık. MMU’nun adı Kaan olarak verilmiş. Burada KIZILELMA, AKINCI, HÜRJET tüm yerli ve ulusal teknolojiler var.

“DÜNYA KATILIM REKORU KIRILDI”
TEKNOFEST’te bu yıl dünya katılım üstün derecesi egale edildi.
Ağustos ayında Ankara’da bir TEKNOFEST gerçekleştirilecek. 100’üncü yıl 3 ilde olması için planlamıştık. Sonrasında da İzmir’de yapılacak.
TEKNOFEST ilk yapıldığında ziyaretçi sayısı 500 bindi. Şu anda 1 milyon gencimiz yarışmak için başvurdu.
Gençlerimiz müthiş. Bu ülkeyi geleceğe taşıyacak olanlar onlar. Bizim 102 paydaşımız, bu gençler için hepimiz emek veriyor. Rahmetli babam TEKNOFEST’e haiz çıkmamız için vasiyet bıraktı.
40 bin genci masraflarının tamamının karşılayarak buraya getiriyoruz. Oldukça duygusal anlamış olur yaşandı. Burada meydana getirilen gösteriler, dünyada yapılamayan gösteriler.

“HEP BİRLİKTE GURURLANDIK”
Bayraktar Kızılelma’yı geçtiğimiz aralık ayında ilk uçuşu yapmış oldu. Dünyada ilk kez insanların içinde insansız hava aracı uçuş yapmış oldu. Görkemli bir manzaraydı. Hep beraber gururlandık. Bunlar milletimiz için meydana getirilen işler. Tüm vatandaşlarımızla beraber hepimiz de gururlandık.
TUSAŞ bizim paydaşımız. Ankara’da bugün Kaan adı verilen MMU yapılmış oldu. O da inşallah gökyüzüyle buluşur. Türkiye son 20 yılda kendi insanına güvenmesiyle beraber görkemli bir sistem oluştu.
İHA’lar, gemilerimiz birçok alanda başarı örnekleri gerçekleşti. Burası yalnız müdafa sanayine yönelik alan değil. Sıhhat, afetle savaşım şeklinde pek oldukça alanda atılımlar var.
Mühim olan bu tarz şeyleri sürdürülebilir kılmak, bu işlere sahiplenmek.
Bundan 20 yıl ilkin biz evde ufacık 5 kiloluk tayyare yapıyorduk. Askerler, ‘Bunu Türkler mi yapmış oldu’ diyordu. İnanmıyordu. Şimdi İHA’larımız uçuyor. Yurttaşlarımız ‘Bunu Türkler mi yapmış oldu’ demiyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: Yerli harp uçağının adı KAAN

 

Son Dakika Haberler