‘Tüp bebek tedavisinde kriter annenin yaşı
27.04.2023 10:00
Son Güncelleme: 27.04.2023 10:00Prof. Dr. Nafiye Karakaş Yılmaz, yapmış olduğu açıklamada, anne adayının yaşlarının hem yumurta rezervi hem yumurta kalitesi açısından ehemmiyet arz ettiğini belirterek, “Yumurtalık rezervinin iyi olması tüp bebek tedavilerinde cevap alma oranlarını artırır. Taze sikluslarda (döngü) ve donma-çözme siklusları ile ondan sonra denenecek sikluslardaki toplam gebelik oranlarında artış sağlar. Bilimsel veriler tüp bebek tedavisinin başarısında en mühim faktörün anne adayının yaşı bulunduğunu göstermektedir” diye konuştu.
‘ÇİFTLERİN YÜZDE 50’SİNE YAKIN KISMINDA ERKEKKISIRLIĞI TESPİT EDİLMEKTEDİR’
Prof. Dr. Yılmaz, yumurtalık rezervini negatif etkileyen faktörler ile ilgili, “İleri yaş en mühim unsur olsa da anne adayının yumurtalık rezervini etkileyen pek fazlaca husus bulunuyor. Erken menopoz riski, kimi zaman genetik problemler, kanser hastalarında kemoterapi ya da radyoterapi benzer biçimde tedaviler, yumurtalıkta yer işgal eden endometrioma şu demek oluyor ki çikolata kisti benzer biçimde kistler/kitleler, yumurtalıkları ilgilendiren ameliyatların yumurtalık rezervini negatif etkileyebildiği durumlar. Tüp bebek mevzusunda adam infertilitesi de (kısırlık)mühim bir mevzu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftlerin yüzde 50’sine yakın kısmında adam infertilitesi tespit edilmektedir” dedi.
‘BAŞARI ŞANSI İLK DENEMELERDE DAHA YÜKSEKTİR’
Prof. Dr. Yılmaz, adam infertilitesinin çoğunluğunda niçin bulunamayabileceğini kaydetti. Yılmaz, erkeklerdeki belirlenebilen infertilite nedenlerini de şu şekilde sıraladı; “Testise (adam yumurtalığı) ilişkin hastalıklar, genetik faktörler,hormonal problemler, enfeksiyon, sigara, alkol kullanımı, çevresel faktörler, kimyasal maruziyetler, aşırı kilo adam infertilitesine niçin olabilir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansı ilk denemelerde daha yüksektir. Tüp bebekte başarı bilhassa ilk 3-4 tüp bebek denemesinde daha yüksektir. Bundan dolayı bilhassa ilk denemelerde mevzusunda deneyimli tüp bebek uzmanı tarafınca değerlendirilmek fazlaca önemlidir.”

Son Dakika Haberler