Türkiye’de erişkin nüfusun 20 milyonu obez
23.05.2023 15:21
Son Güncelleme: 23.05.2023 15:21 Haber Deposu: İHAAşırı kiloluluğun ne olduğu ve ne şeklinde sorunlara yol açtığıyla sözlerine başlamış olan Doç. Dr. Sulh Sarıakçalı, “Sağlığı negatif etkileyen karmaşa ve multifaktöriyel bir hastalık olarak kabul edilen aşırı kiloluluk, günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonrasında gelen ikinci en mühim nedenidir. Aşırı kiloluluk, başta tip 2 diyabet ve prediyabet olmak suretiyle kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon (HT), hiperlipidemi (HL), serebrovasküler hastalık, çeşitli kanserler, obstrüktif uyku-apne sendromu, non-alkolik karaciğer yağlanması, gastroözofageyal reflü, safra yolları hastalığı, polikistik over sendromu, infertilite, osteoartroz ve depresyon şeklinde birçok sıhhat sorununa niçin olarak sıhhat harcamalarını artırmaktadır. Aşırı kiloluluk, yüksek enerji alımına sekonder olarak vücutta aşırı yağ birikimi ile gelişir” dedi.
Teknolojik araçlar obeziteyi artırıyor
Aşırı kiloluluğun sebeplerine değinen Sarıakçalı, teknolojik araçların obeziteyi artırdığını söyleyerek, “Aşırı kiloluluk yaygınlığındaki artışın başlıca sebepleri; bilhassa ulaşım, eğlence, üretim ve ziraat sektörlerinde gelişen teknoloji ile beraber, yaşam biçiminin kolaylaşmasına sekonder olarak fizyolojik aktivitenin azalması ve beslenme alışkanlıklarının hızla değişmesi sonucunda enerji alımının artmasıdır. Ayaküstü (fast-food) süratli yenen sağlıksız besinler rafine karbonhidratlardan varlıklı, nebati liflerden fukara, aşırı yağlı, enerji-yoğun beslenme seçimi obeziteye neden olan en mühim faktörlerden birisidir. Yaşamın ilk yıllarındaki beslenmenin, bilhassa anne sütü ile beslenememenin de ileride aşırı kiloluluk gelişmesine zemin hazırladığı ileri sürülmüştür. Ek olarak boş zamanları kolaylıkla dolduran ileri teknolojik araçların (akıllı cep telefonları, tv, bilgisayar, tablet, ev sineması ve benzeri) kullanımının yaygınlaşması aşırı kiloluluğun artmasına mühim seviyede katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.
“Acil fiil planları oluşturması gerekmektedir”
Ülkemize dair istatistikleri paylaşan Doç. Dr. Sarıakçalı, bu mevzuda acil fiil planının oluşturulması gerektiğine değinerek, “Vatanımızda erişkin toplumunda aşırı kiloluluk prevalansı, yüzde 30’luk tehlikeli sonuç yüksek oranı aşmıştır. Aşırı kiloluluk sıklığı hanımlarda daha yüksek olmakla birlikte, son yıllarda erkeklerdeki süratli artış da dikkati çekmektedir. TURDEP-II (Türkiye Diyabet Epidemiyoloji) çalışmasında ise aşırı kiloluluk sıklığı, genel toplumda yüzde 35 (hanım yüzde 44, adam yüzde 27) bulunmuştur. Türkiye, Avrupa’da obezitede birinci sırada olduğu belirtilmiştir. OECD ülkelerinin verdiği erişkin nüfustaki obez oranı ortalama yüzde 19,5-20’dir. Türkiye, bunun üzerindedir. Türkiye’de erişkinlerde her 3 kişiden biri obezdir. Dünyada 650 milyon obez, 1 milyar 9 milyon aşırı şişman var. Türkiye’de erişkin nüfusunun 20 milyonu obez, bundan daha fazlası aşırı kiloludur. Erişkin nüfusun yüzde 60-65’i aşırı şişman ve obez olduğu malum vatanımızda Sıhhat Bakanlığının aşırı kiloluluk mevzusunda acil fiil planları oluşturması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
 

Son Dakika Haberler