Voleybol Oyun Kuralları Nedir? Voleybol Oyun Süresi, Saha Ölçüleri Ve Öteki Kurallar…
01.05.2023 14:41
Son Güncelleme: 01.05.2023 14:43Voleybol file ile ortadan ayrılmış olan bir oyun sahasının içinde oynanan spordur. Toplamda 2 takımla oynanmaktadır. Takımlar 12 kişiliktir ve her ekip 6 kişiden oluşmaktadır. Bayanlar ve adamların ayrı ayrı takımlar oluşturulduğu voleybol maçları günümüzde yapılmakta ve yaygınlık göstermektedir. 
 Voleybolun geçmişine bakıldığında ise ilk kez 1895 senesinde ABD’de oynandığı bilinmektedir. Bu oyundaki amaç takımın el ile filenin karşısındaki rakip takıma topu iletmesi sadece karşı tarafın bu amaca ulaşmasını önlemektir.
 Voleybol Oyun Kuralları Nedir? 
 Voleybol ustalaşmış bir halde oynanan bir spor dalıdır. Bu sebeple belli başlı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar sırasıyla;
Oyun takımlardan birinin servis atmasıyla başlamaktadır. Servisi atan şahıs topu karşı rakibe atmaktadır. Ek olarak oyun takımlardan herhangi birinin topu oyun sahası içindeki boş kısımlara, sahanın dışına gitmediği ya da oyuncuların bir kaide ihlali yapmadığı sürece devam etmektedir.
 Oyuncular kendi oyun alanları içinde minimum bir kez topa vurmaları gerekmektedir. En fazla ise 3 kez topa vurabilirler blok teması ile bu sayı en fazla dörde çıkabilmektedir. 
Bir takımın oyunu kazanabilmesi için 25 sayıda minimum 2 sayı fark atmaları gerekmektedir. 24-25 sayısı ile sonuçlanmaya bir maçta ise oyun iki ekip arasındaki farkın 2 sayı olana kadar devam etmesi şeklindedir. Üç sette galip olan ekip maçı kazanmış kabul edilir. Her takımda o takımdan görevli olan bir kaptan bulunmaktadır.
 Voleybol Oyun Süresi, Saha Ölçüleri ve Öteki Kurallar 
 Bu sporda oyun süresi bulunmamaktadır Toplamda 5 set bir başka deyişle 25 sayı oyun oynanmaktadır. Voleybol oynanan sahanın ölçüleri 18×9 metrekare şeklindedir. Özgür oyun oynanan bölge 7 metre yüksekliğinde olmalıdır. Oyun sahası içine çizilen çizgiler 5 santimetre kalınlığındadır. File 1 metre genişliğinde ve 9,5 ile 20 metre içinde değişen uzunluğa haizdir.
 Ek olarak adam oyuncular için 2,43 metre hanım oyuncular için 2,24 metre yüksekliğinde dizayn edilmiştir. Oyunu yöneten yargıcı iki tür kart çıkarabilmektedir. Bu kartlar sarı ve kırmızı renktedir. Sarı kart bir uyarı kartıdır oyuncu bazında verilir. Kırmızı kart ise takıma ceza durumunda verilen bir karttır. 
 Voleybol Oyuncuları 
 Voleybol oyuncuları pasör, smaçör, libero, pasör çaprazı ve orta oyuncudan oluşmaktadır. Görevleri oyun sahasındaki konumlarını da belirlemektedir. 
 Pas Çeşitleri Nedir? 
 Kurşun ve uzun pas çeşitleri çoğu zaman 4 numaralı oyunculara atılırken kısa pas türleri ise 3 numaralı oyunculara atılmaktadır. Kısa pas türleri kısa, erken kısa, düzgüsel kısa ve geç kısa pas türlerinden oluşmaktadır.Voleybolda üç acı haber daha


Son Dakika Haberler