Yasemin Adar: Hedefim 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalya
26.04.2023 13:12
Son Güncelleme: 26.04.2023 13:12 Haber Deposu: DHAZagrep’te düzenlenen 2023 Bayanlar Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mindere çıkan Yasemin Adar Yiğit, çeyrek finalde Romen Catalina Axente’yi (10-0) sayı tuşu, yarı finalde ise Ukraynalı Anastasia Osniach’i (14-4) sayı tuşu ile yendi. Finalde karşılaşmış olduğu Avusturyalı rakibi Martina Kuenz’i de avantaj puanıyla yenen Adar, 6’ncı kez Avrupa şampiyonu oldu. Ulusal güreşçi, bu başarının peşinden Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla piyasaya çıkan kararname ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Müşavirliği’ne atandı.Yasemin Adar Yiğit 6. kez Avrupa şampiyonu oldu

6 KEZ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU
Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2022 yıllarında da altın madalya kazanan, kariyerinde 2 Dünya şampiyonluğu ve 2020 Tokyo Olimpiyatları üçüncülüğü bulunan ulusal güreşçi Adar, başarılarından hedeflerine ve spor kariyerine kadar olan duygularını DHA’ya söyledi. Yasemin Adar, “Olimpiyat şampiyonu ve minimum 2 Dünya şampiyonu olan olimpik sporcular, bakan müşaviri olabilme hakkına haiz oluyor. Ben de geçen yıl 2022 Dünya Şampiyonası’nda ikinci kez dünya şampiyonu oldum ve bu hakkı elde ettim. Evraklarımı tamamlayıp Spor Bakanlığı’mıza ilettim. Ardında Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle spor müşaviri olarak göreve başlayacağım. Oldukça zor bir mesuliyet altındayım. Ilk olarak bunu söylemek isterim. Bundan dolayı hanımdan görevli asbaşkan olup, hem de güreş yapabilmek hakkaten de her kadının harcı değil” dedi.
“ROL MODEL OLMAYA ÇALIŞIYORUM”
Azimle çalıştığını belirten Yasemin Adar, sorumluluklarının bilincinde bulunduğunu söylemiş oldu. Hanım güreşinin 2016’dan itibaren oldukça büyük ivme kazanmıştır ve başarı göstermiş bir halde ilerlemeye devam ettiğini belirten Adar, artık ekip halinde kupalar almaya başladıklarını söylemiş oldu. Adar, “Ekip şampiyonlukları geliyor. Birincilik, ikinciliklerle sayımız gittikçe artıyor. Haliyle yönetici olmak da oldukça zor. Açıkçası bir tek eskiden kendimden şimdi ise küçük kızlarımız, gençlerimiz, yıldızlarımız, U23’teki kızlarımızla birlikte mesuliyet aldım. Onların başarı göstermiş olması için elimden geleni halletmeye çalışıyorum. Sağ olsun federasyon başkanımız, Spor Bakanlığı’mız lüzumlu olan tüm desteklerimizi sağlıyorlar. Ikimiz de ülkemizi, Türkiye Cumhuriyeti’ni en iyi şekilde temsil edip, bayrağımızı dalgalandırıp, İstiklal Marşı’mızı okutuyoruz. Elimden geldiğince rol model olmaya da çalışıyorum açıkçası. Bundan dolayı genç kızlarımız var. Onlara örnek olabilmek için oldukça uğraşıyorum” diye konuştu.
“HEDEFİM 2024 PARİS OLİMPİYATLARI’NDA ALTIN MADALYA”
Şampiyon olmanın artık kolay bulunduğunu aslolan zor olanın şampiyonluğu korumak bulunduğunu belirten Yasemin Adar, “Şampiyonluğum 1’ken artmaya devam ederek 6 oldu. Elimden geldiğince skorumu devam ettirmeye çalışıyorum fakat benim için mühim olan 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak. Bundan dolayı, daima kendime yeni hedefler koyan bir sporcuyum. Azimliyim, canla başla savaşım eden biriyim” dedi.
“OLİMPİYATLARDA ALTIN MADALYA ALDIKTAN SONRA ÇOCUK YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM”
Tamamen kariyerine odaklanan ve medyada da bu şekilde gündeme gelmek istediğini belirten Adar, hususi yaşamıyla ilgili suali ise bu kez yanıtladı. Adar, Paris Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonrasında çocuk yapmayı düşündüğünü belirtip, “Eşim Erdem Yiğit, Genç Bayanlar Ulusal Ekip antrenörü olarak vazife yapıyor. Bununla beraber Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde antrenörüm. Sporu ve sporcuyu daima destekleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanımıza oldukça teşekkür ediyorum. İyi ki var, iyi ki bizi destekliyor ve sahipleniyor. Aslına bakarsak bu spor kariyerimden değişik hususi bir sual oldu. Doğal olarak ki bende zamanı ulaştığında çocuğumun olmasını isterim. Her şey planlı ve programlı bir halde aşama kaydediyor” diye konuştu

Son Dakika Haberler