Yitik Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yitik Eşyaları Bulmak İçin Edilecek Dualar Nedir?
09.05.2023 09:08
Son Güncelleme: 09.05.2023 09:09 Yitik Duaları Nedir?
 Yitik duasının Arapçası şu şekilde olmaktadır:”Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.” biçiminde ifade edilmektedir. Kaybolan olan eşyaların bulunması amacı ile okunması lüzumlu olan bu yakarış esasen Hz Ömer tarafınca okunmuştur. Hz. Ömer’in oğlunun kaybolması durumu içinde bu yakarış okunmuştur. Bu sebepten dolayı bahsedilen yakarış geçmişten bugüne yitik duası olarak bilinmektedir ve okunmaktadır.
 Yitik Duasının Türkçe Anlamı Nedir?
 Yitik duasının Türkçe anlamı şu şekilde ifade edilmektedir: Ey kaybolan kişilere yolunu gösterebilen Tanrı’ım. Bana da doğru bir kılavuz (yol) göster. Kudretin ile beraber bana yitirmiş olduğum şeyi geri ver zira bu sadece senin fazlındır.” biçiminde olmaktadır.
 Yitik Duası Iyi mi Okunmalıdır?
 Yitik duası eşyayı yitirmiş olan kişi tarafınca okunmalıdır. Yitik duası okunmadan derhal ilkin şükür namazının da kılınması gerekmektedir. İki rekât olan şükür namazının kılınmasından ilkin muhakkak abdest de alınmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonrasında yakarış okunabilmektedir. Yakarış namazın derhal arkasından da okunabilmektedir. Bir bardak suya okunarak onun içilmesi de ideal olmaktadır. Yitik duası kapsamında, genel olarak herhangi bir eşyasını yada kıymet vermiş olduğu bir şeyini kaybeden bireyler, yakarış ederek Yüce Tanrı’tan yardım istemelidir. Kaybolan eşyaları bulabilmek amacı ile salavat-ı şerife, Ayetel Kürsi’nin ve Duha suresinin zikredilmesi bir fazlaca faydalıdır. Bununla beraber eşyayı ararken devamlı “Suphanallah” demek bir fazlaca yararlı olmaktadır. Bunların bununla beraber okunabilecek birçok yakarış bulunmaktadır.
 Öteki Yitik Duaları Nedir?
 Kaybolan şeylerin ya da eşyaların bulunabilmesi için pek oldukça yakarış bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:
“Ya cami’annasi liyevmin la raybe fihi İnnallahe la yuhliful mi’ad icma beyni ve beyne” şeklinde olan yakarış, çalınan yada kaybolan herhangi bir şeyi bulabilmek amacı ile bu yakarış her gün 25 kez okunmalıdır. Yitik olan eşya bulunana kadar bu okuma devam etmelidir. Okunan bu duanın sonunda kaybedilmiş olan şeyin adı zikredilmelidir.
Bir şeyi kaybolan yada çalınan kişi, her gün iki rekat olan namaz kılıp selamın peşinden, “Allahümme ya Hadi ve ya Radded dalleti, erdid aleyye dalleti biizzetike ve sultanike feinneha min fadlike ve ataike.” şeklindeki duayı okuyarak, kaybolan eşyasını buluncaya dek devam etmelidir.
 
 

Son Dakika Haberler