Yumurtaların üstündeki numaralar bir uyarı!
20.05.2023 12:11
Son Güncelleme: 20.05.2023 12:11En kuvvetli protein ve kalsiyum bakımından varlıklı olan yumurtanın üstünde bulunan kodlar aslen bir uyarıymış. Bir çok kişinin bilmediği bu sırları sizler için araştırdık. Yumurtaların üstünde bulunan numaraların her birinin bir anlamı var. Peki hangi numara ne anlama geliyor? 
Kimse bilincinde değil sadece yumurtaların üzerlerinde bulunan bazı numaralar nerede ve iyi mi üretildiklerini ortaya koyuyor. Uzmanlar tarafınca açıklanan yumurtaların üstündeki numaralar ve anlamlarını duyanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.Yumurtalar üstündeki bu numara baskıları ilk kez 2017 senesinde karara bağlanarak yapılmış oldu. Kod olarak kurulan bu numaralar kalite ve yetiştiriciliğini ortaya koyuyor.
PEKİ YUMURTALARDAKİ HANGİ NUMARA NE ANLAMA GELİYOR? 
2 ile başlamış olan yumurtalar kümes tavuklarına ilişkin yumurtalar bulunduğunu gösterir. En fazla rastlanan yumurtabunlardır. Kümes hayvancılığına ilişkin tavuklar kimyasal yemlerle yetiştirilir. Yumurtalar hızla elde edilir. Sıhhatli değil.Kodlar 0 ile başladığında bu yumurtaların organik olduğuna işarettir. İçeriğinde ve yetiştiriciliğinde sıfır oranda kimyasal barındırır. Bu yumurtalar bu yüzden oldukça pahalıdır.
1 ile başlamış olan kodlu numaralarda ise tavuk yetiştiriciliği tarafınca meydana getirilen yumurtalardır. En sıhhatli yumurta bu kabul edilir. Gezen tavuk yumurtası olarak geçer.
3 ile başlamış olan yumurtalar en ucuz olanıdır. Olmasının sebebi ise yumurtalar tamamen kimyasal ortamda yapılmış oldu. 

Son Dakika Haberler