Yunanistan’da PASOK lideri Androulakis da hükümet kurma görevini reddetti
24.05.2023 00:43
Son Güncelleme: 24.05.2023 00:43 Haber Deposu: İHAYunanistan’da geçtiğimiz pazar günü meydana getirilen genel seçimin arkasından hükümeti kurma görevi verilen hiçbir önder görevi kabul etmedi. Yeni Demokrasi (ND) Partisi Lideri Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Köktencilik Sol Koalisyon-İlerici İttifak’ının (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’ın arkasından seçimi üçüncü sırada tamamlayan Panhelenik Toplumcu Hareket (PASOK) Lideri Nikos Androulakis da Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafınca kendisine verilen hükümet kurma görevini iade etti.
Androulakis, Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ile yapmış olduğu görüşmede, “Kamu sonucuna bakılırsa, siyasal platformlarımızın yakınlaşmasına yer yok, bu yüzden hükümeti kurma görevini derhal geri veriyorum” dedi.Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’nun geçici bir hükümet atayarak, ülkeyi tekrardan seçime götürmesi umut ediliyor. Yunanistan’da 25 Haziran’da ikinci kez sandık başına gidilmesi planlanıyor.
Bu kez salt çoğunluk sistemi uygulanacak
Ülkede hiçbir partinin tek başına hükümet oluşturmak için lüzumlu olan 151 sandalyeye ulaşamaması ve koalisyon hükümeti üstünde uzlaşamaması sebebiyle tekrardan düzenlenecek olan seçimde, bu kez salt çoğunluk sistemi uygulanacak ve oyların yüzde 38’ini alan taraf, tek başına hükümet kurabilecek.
Yunanistan’da düzenlenen genel seçimde Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 40,79’unu alarak 300 sandalyeli parlamentoda 146 iskemle elde etmişti. SYRIZA oyların yüzde 20,7’sini alarak 71 iskemle, PASOK ise yüzde 11,46 oy oranıyla 41 iskemle kazanmıştı.

Son Dakika Haberler